Категория: Хардуер

  • AMD Ryzen 7 7800X3D е настолен процесор от серията Ryzen 7000, базиран на архитектурата Zen 4 и разработен с технологията AMD 3D V-Cache. Моделът е позициониран в сегмента на високия клас настолни процесори и използва платформата AM5, като комбинира осем процесорни ядра, 16 нишки и голям L3 кеш с поддръжка на DDR5 памет и PCI Express 5.0.

    AMD Ryzen 7 7800X3D

    Процесорът използва производствен процес TSMC 5 nm FinFET за изчислителните ядра и TSMC 6 nm FinFET за I/O чипа. Според актуалните технически характеристики на AMD Ryzen 7 7800X3D има базова честота от 4,2 GHz и максимална Boost честота до 5 GHz.

    Архитектура Zen 4 и осем ядра

    Ryzen 7 7800X3D използва архитектурата Zen 4 и разполага с 8 CPU ядра и 16 нишки благодарение на технологията SMT (Simultaneous Multithreading).

    Базовата тактова честота е 4,2 GHz, докато максималната Boost честота достига до 5 GHz. Това позволява на процесора динамично да повишава работната си честота според натоварването и условията на системата.

    AMD посочва Ryzen 7 7800X3D като процесор за настолни компютри в сегмента Enthusiast Desktop, като моделът е част от Ryzen 7000 серията.

    3D V-Cache – основната особеност на Ryzen 7 7800X3D

    Една от най-характерните особености на Ryzen 7 7800X3D е използването на AMD 3D V-Cache.

    При този модел AMD разширява наличния кеш, като процесорът разполага с 96 MB L3 кеш. Заедно с 512 KB L1 кеш и 8 MB L2 кеш, това осигурява голям обем кеш памет, достъпен за процесорните ядра.

    3D V-Cache е технологията, с която AMD отличава X3D моделите от стандартните процесори в същото семейство. Идеята е да се увеличи количеството кеш памет, което процесорът може да използва, без това да изисква традиционно увеличаване на площта на самия изчислителен чип.

    AMD представя 3D V-Cache като технология, насочена към по-ниска латентност и по-висока производителност в игрите. На продуктовата си страница компанията позиционира Ryzen 7 7800X3D именно като процесор с акцент върху гейминг производителността.

    96 MB L3 кеш

    Кеш паметта е една от ключовите характеристики на Ryzen 7 7800X3D.

    Процесорът разполага с:

    • L1 кеш – 512 KB
    • L2 кеш – 8 MB
    • L3 кеш – 96 MB

    Големият L3 кеш е пряко свързан с използването на 3D V-Cache. Това е и една от основните разлики между X3D моделите и стандартните Ryzen процесори, при които количеството L3 кеш е по-малко.

    Тактова честота до 5 GHz

    Ryzen 7 7800X3D работи с базова честота от 4,2 GHz, а максималната Boost честота е до 5 GHz.

    AMD използва технологията Precision Boost 2, която управлява автоматичното повишаване на честотата на процесора според наличния температурен и енергиен резерв и конкретното натоварване.

    Това означава, че посочените 5 GHz са максимална Boost честота, а не постоянна работна честота на всички ядра.

    120 W TDP

    AMD посочва 120 W Default TDP за Ryzen 7 7800X3D.

    Максималната работна температура (Tjmax) е 89°C.

    Самият процесор не се предлага с включено стандартно охлаждане в кутията. В техническите характеристики AMD отбелязва Thermal Solution – Not Included и препоръчва течно охлаждане за оптимална производителност.

    Това е важна особеност при изграждането на система с Ryzen 7 7800X3D – охлаждането трябва да бъде предвидено отделно.

    AM5 – платформата на Ryzen 7000

    Ryzen 7 7800X3D използва процесорния сокет AM5.

    AMD посочва съвместимост със следните чипсети:

    • A620;
    • B650;
    • B650E;
    • X670;
    • X670E;
    • X870;
    • X870E;
    • B840;
    • B850.

    Това дава възможност процесорът да бъде използван с широка гама дънни платки, поддържащи AM5 платформата.

    DDR5 памет

    Ryzen 7 7800X3D използва DDR5 системна памет и разполага с два канала за памет.

    AMD посочва максимален капацитет на паметта от 128 GB.

    Официално поддържаните конфигурации и скорости са:

    • 2 × 1R – до DDR5-5200;
    • 2 × 2R – до DDR5-5200;
    • 4 × 1R – до DDR5-3600;
    • 4 × 2R – до DDR5-3600.

    Процесорът поддържа и AMD EXPO технология за овърклок на DDR5 паметта.

    AMD посочва и ECC поддръжка, като уточнява, че тя зависи от конкретната дънна платка.

    PCI Express 5.0

    Ryzen 7 7800X3D поддържа PCI Express 5.0.

    AMD посочва общо 28 PCIe линии, от които 24 са използваеми.

    Поддържа се и NVMe конфигурация с:

    • Boot;
    • RAID 0;
    • RAID 1;
    • RAID 10.

    Това позволява процесорът да бъде част от модерна система с високоскоростни PCI Express устройства и NVMe дискове.

    Вградена Radeon графика

    Въпреки че Ryzen 7 7800X3D е насочен към висок клас настолни системи, AMD е оборудвала процесора и с базирана на AMD Radeon Graphics интегрирана графика.

    Тя разполага с:

    • 2 графични ядра;
    • графична честота 2200 MHz.

    Процесорът поддържа и USB Type-C DisplayPort Alternate Mode.

    Вграденият графичен контролер е част от процесора, което позволява използването на съвместима система и без отделна видеокарта за определени задачи.

    Производствен процес

    Ryzen 7 7800X3D използва различни производствени технологии за отделните части на чипа.

    Процесорните ядра са произведени по TSMC 5 nm FinFET, докато I/O die използва TSMC 6 nm FinFET.

    AMD посочва размер на CPU Compute Die (CCD) от 71 mm², а I/O Die (IOD) е с площ 122 mm².

    Пакетът използва два dies.

    Поддръжка на овърклок и настройки

    Ryzen 7 7800X3D поддържа редица технологии на AMD за настройване на процесора и паметта.

    Сред тях са:

    • AMD EXPO Memory Overclocking Technology;
    • Precision Boost Overdrive;
    • Curve Optimizer Voltage Offsets;
    • AMD Ryzen Master.

    AMD Ryzen Master е софтуерът на компанията за управление и настройка на Ryzen процесорите, докато Precision Boost Overdrive и Curve Optimizer предоставят допълнителни възможности за настройване на работните параметри.

    Инструкции и разширения

    Процесорът използва инструкция x86-64 и поддържа широк набор от разширения и технологии.

    Сред тях AMD посочва:

    • AES;
    • AMD-V;
    • AVX;
    • AVX2;
    • AVX512;
    • FMA3;
    • MMX-plus;
    • SHA;
    • SSE;
    • SSE2;
    • SSE3;
    • SSE4.1;
    • SSE4.2;
    • SSE4A;
    • SSSE3;
    • x86-64.

    Това позволява Ryzen 7 7800X3D да работи с модерния софтуер и операционни системи, използващи съответните инструкции.

    Precision Boost 2

    За автоматичното управление на честотата AMD използва Precision Boost 2.

    Технологията позволява на процесора да увеличава работната си честота според натоварването и наличните условия.

    При Ryzen 7 7800X3D максималната официално посочена Boost честота е до 5 GHz. Базовата честота е 4,2 GHz.

    Така процесорът не работи просто на една фиксирана честота, а динамично управлява производителността си.

    Ryzen 7 7800X3D като гейминг процесор

    AMD позиционира Ryzen 7 7800X3D като процесор с особен акцент върху гейминга.

    Основната причина е комбинацията от архитектурата Zen 4 и големия 96 MB L3 кеш, реализиран чрез технологията 3D V-Cache.

    Според AMD 3D V-Cache е предназначена да осигури по-ниска латентност и допълнителна производителност в игрите.

    Тук е важно да се отбележи, че това е позициониране и твърдение на производителя. Конкретната производителност зависи от играта, настройките, видеокартата, паметта и останалата конфигурация на компютъра.

    Свързаност

    Освен PCI Express 5.0, процесорът предлага и интегрирана поддръжка на определени интерфейси.

    AMD посочва:

    • 4 × USB 3.2 Gen 2, до 10 Gbps;
    • 1 × USB 2.0, до 480 Mbps;
    • 0 native SATA порта;
    • PCI Express 5.0.

    Допълнителните възможности за свързаност зависят от използвания чипсет и конкретния модел дънна платка.

    Какво е включено в комплекта?

    Ryzen 7 7800X3D е обозначен от AMD като Boxed Processor, но охладител не е включен.

    В техническите характеристики производителят изрично посочва:

    Thermal Solution (PIB): Not Included

    AMD препоръчва течно охлаждане за оптимална производителност.

    Поддържани операционни системи

    AMD посочва официална поддръжка за:

    • Windows 11 64-bit;
    • Windows 10 64-bit;
    • RHEL x86 64-bit;
    • Ubuntu x86 64-bit.

    Това прави процесора подходящ както за стандартни Windows конфигурации, така и за системи, използващи поддържани Linux дистрибуции.

    Основни технически характеристики

    ХарактеристикаAMD Ryzen 7 7800X3D
    СерияRyzen 7000
    АрхитектураZen 4
    Ядра8
    Нишки16
    Базова честота4,2 GHz
    Max BoostДо 5 GHz
    L1 кеш512 KB
    L2 кеш8 MB
    L3 кеш96 MB
    Default TDP120 W
    СокетAM5
    Производствен процес CPUTSMC 5 nm FinFET
    Производствен процес I/OTSMC 6 nm FinFET
    ПаметDDR5
    Канали за памет2
    Максимална памет128 GB
    PCI ExpressPCIe 5.0
    PCIe линии28 общо / 24 използваеми
    Интегрирана графикаAMD Radeon Graphics
    Графични ядра2
    Графична честота2200 MHz
    Tjmax89°C
    Охладител в комплектаНе
    AMD EXPOДа
    Precision Boost OverdriveДа
    Curve OptimizerДа
    Ryzen MasterДа

    Данните в таблицата са от официалните спецификации на AMD.

    Заключение

    AMD Ryzen 7 7800X3D комбинира архитектурата Zen 4 с технологията 3D V-Cache, като основният акцент в конструкцията му е големият 96 MB L3 кеш. Процесорът разполага с осем ядра и 16 нишки, базова честота 4,2 GHz и максимална Boost честота до 5 GHz.

    Моделът използва AM5, DDR5 памет и PCI Express 5.0, като същевременно предлага поддръжка на AMD EXPO, Precision Boost Overdrive, Curve Optimizer и Ryzen Master.

    Сред по-интересните характеристики е и наличието на базирана на Radeon интегрирана графика с две графични ядра и честота 2200 MHz. Охладител не е включен, а AMD препоръчва течно охлаждане за оптимална производителност.

    Съчетанието от 8 ядра, 16 нишки, Zen 4 и 96 MB L3 кеш чрез 3D V-Cache определя спецификата на Ryzen 7 7800X3D и неговото позициониране в Ryzen 7000 серията. AMD поставя специален акцент върху гейминга и ниската латентност, свързани с технологията 3D V-Cache.

  • MSI GeForce RTX 5060 Shadow 2X OC – компактната видеокарта, която носи новото поколение гейминг без излишен шум

    MSI GeForce RTX 5060 Shadow 2X OC – компактната видеокарта, която носи новото поколение гейминг без излишен шум

    В последните години пазарът на видеокарти става все по-поляризиран – от една страна виждаме флагмани с внушителни размери и цени, а от друга – сериозен глад за балансирани решения, които да предложат модерни технологии, добра производителност и разумна консумация. Именно в тази ниша се позиционира MSI GeForce RTX 5060 Shadow 2X OC – видеокарта, която не се опитва да бъде най-мощната на пазара, а най-разумният избор за масовия потребител.

    MSI GeForce RTX 5060 Shadow 2X OC - цена, промоции, мнения на клиенти

    Вижте Актуална цена за днес


    Ada Lovelace – позната архитектура, доказала се във времето

    RTX 5060 е изградена върху архитектурата NVIDIA Ada Lovelace, която вече добре познаваме от по-високия клас RTX 40 и 50 серия. Това означава поддръжка на Ray Tracing, DLSS 3.5, Shader Execution Reordering и всички екстри, които правят съвременните игри по-красиви и по-плавни.

    С 3840 CUDA ядра и boost честоти до 2535 MHz, видеокартата е ясно ориентирана към 1080p и 1440p гейминг, където обещава стабилни кадри в секунда дори при високи графични настройки. MSI допълва фабричния овърклок чрез Extreme Performance режим в MSI Center – приятен бонус за потребители, които искат „още малко“ без ръчно настройване.


    GDDR7 – бъдещето на паметта вече е тук

    Един от най-интересните акценти при RTX 5060 Shadow 2X OC е използването на 8GB GDDR7 памет. Това е сериозна крачка напред спрямо GDDR6, особено по отношение на честотна лента и латентност.
    Със скорост от 28 Gbps и 128-bit шина, картата се справя уверено с модерни текстури, високи детайли и бързо зареждане на сцени – нещо все по-важно за новите AAA заглавия.


    Малка, тиха и практична – дизайн, който има смисъл

    MSI залага на Shadow 2X дизайн – семпъл, изцяло черен и без RGB излишества. Но истинската сила е в компактните размери:
    дължина под 20 см (197 mm) прави картата отличен избор за малки кутии, mATX и дори ITX конфигурации.

    Двойният вентилатор осигурява ефективно охлаждане при ниски нива на шум, а активната охладителна система се справя добре дори при продължителен гейминг. Това е карта, която можеш да използваш с часове, без да се превърне в най-шумния компонент в системата.

    Вижте Актуална цена за днес


    Ниска консумация и лесна интеграция

    С консумация от едва 145W, RTX 5060 Shadow 2X OC е изключително икономична за възможностите си. MSI препоръчва 550W захранване, а наличието на само един 8-pin конектор означава, че няма нужда от нови кабели или скъпи PSU ъпгрейди.

    Интерфейсът PCIe Gen 5.0 x16 (работещо на x8) гарантира съвместимост с най-новите дънни платки, като същевременно запазва отлична ефективност и при по-стари системи.


    видеокарта MSI GeForce RTX 5060 Shadow 2X OC фронтален и страничен изглед

    Цена

    Ценa и Промоции за Видеокарта MSI – GeForce RTX 5060 Shadow 2X OC, 8GB, GDDR7 валида за днес – 7 ноември 2026 – събота

    Провери в OZONE
    Провери в eMAG

    Свързаност и мултимедия без компромиси

    По отношение на видеоизходите, картата е напълно подготвена за бъдещето:

    • 3x DisplayPort 2.1b
    • 1x HDMI 2.1b
    • Поддръжка на до 4 дисплея
    • Максимална резолюция 8K (7680 × 4320)

    Добави към това G-SYNC, HDR, VRR и DirectX 12 Ultimate, и получаваш не просто гейминг карта, а отлична платформа за стрийминг, мултимедия и креативна работа.


    За кого е RTX 5060 Shadow 2X OC?

    Тази видеокарта е насочена към:

    • геймъри, които играят основно на 1080p или 1440p;
    • потребители, търсещи нова NVIDIA технология без флагманска цена;
    • компактни PC билдове;
    • стриймъри и създатели на съдържание, които държат на стабилност и ефективност.

    Вижте Актуална цена за днес


    MSI GeForce RTX 5060 Shadow 2X OC е отличен пример как трябва да изглежда една модерна „mid-range“ видеокарта през 2025 г. – компактна, енергийно ефективна, тиха и оборудвана с всички ключови технологии на NVIDIA. Тя не гони рекорди, а предлага реален смисъл, баланс и стойност, което обяснява защо вече е сред бестселърите в своята категория.

    Ако търсиш видеокарта за нов гейминг билд или ъпгрейд, без да жертваш бюджета си – това е модел, който определено заслужава внимание. 🎮💻

  • GIGABYTE GeForce RTX 5080 WINDFORCE OC SFF 16G – звяр, който държи хладнокръвие

    GIGABYTE GeForce RTX 5080 WINDFORCE OC SFF 16G – звяр, който държи хладнокръвие

    Видео карта GIGABYTE GeForce RTX 5080 16GB WINDFORCE SFF OC DLSS 4 – GV-N5080WF3OC-16GD

    Когато става дума за висок клас графични карти, първото, което привлича вниманието, е размерът – и при RTX 5080 WINDFORCE OC той е внушителен. Повечето потребители отбелязват, че картата е толкова масивна, че често се налагат промени по кутията – преместване на вентилатори или добавяне на допълнителна опора. За щастие, Gigabyte са помислили за това и включват стабилна стойка против огъване, която държи картата като вкопана – никакъв „GPU sag“.

    Размерът обаче има своето голямо предимство – охлаждането. Отзивите са категорични: картата остава изключително студена дори при сериозно натоварване. Температури от 55–65°C при дълги сесии на 4K гейминг са впечатляващо постижение, особено при почти безшумна работа. Вентилаторите рядко достигат високи обороти, а при правилен fan tuning резонансните вибрации между 1450–1600 оборота могат лесно да бъдат избегнати.

    Ценa и Промоции за Видеокарта GIGABYTE GeForce RTX 5080 7 ноември 2026 – събота

    Провери в OZONE
    Провери в eMAG

    По отношение на производителността – картата се справя с най-тежките заглавия на пазара. Cyberpunk с модове, 4K гейминг, паралелно стриймване и запис – всичко върви гладко. DLSS и Frame Generation добавят още гъвкавост, макар че някои потребители отбелязват, че качеството при 4х увеличение започва да пада. Дори без тези технологии, кадрите в секунда при 4K остават впечатляващи.

    Сред плюсовете се нареждат и допълнителните екстри: отделно управление на RGB осветлението за логото и вентилаторите, надеждното захранване и липсата на coil whine – истинска рядкост при мощни карти.

    Разбира се, не липсват и критики. Един потребител е получил карта във видимо употребявано състояние – отворена опаковка, липсващи адаптери и предпазители. Това е по-скоро проблем с дистрибуцията, отколкото със самия продукт. Други отбелязват, че цената е солена и надграждането изисква сериозни инвестиции в останалия хардуер, за да няма „bottleneck“.

    Заключение: RTX 5080 WINDFORCE OC е истински мастодонт – голям, тежък, но невероятно ефективен и тих. Той е за хора, които искат максимална производителност в 4K и не се плашат нито от размерите, нито от цената. Ако търсите баланс между мощ, охлаждане и стил – това е картата, която ще ви накара да забравите стария си GPU.

  • Logitech MX Master 3S

    Logitech MX Master 3S

    Logitech MX Master 3S е популярна безжична мишка, проектирана за продуктивност и управление за напреднали потребители. Подобрена версия на Logitech MX Master 3, с някои допълнителни функции.

    Актуална цена за Logitech MX Master 3S

    MX Master 3S има ергономичен дизайн, който предлага комфорт по време на дълги часове на употреба. Контурната формата, помага мишката да се побира удобно в ръката, а текстурираните захващания на страните подобряват контрола.

    Една от най-изразителните функции на тази мишка е електромагнитното скрол колело MagSpeed. То позволява изключително бързо и прецизно превъртане, а можете да превключвате между режим на стъпчици за прецизно превъртане и хипер-бърз режим за бързо превъртане на дълги документи или уеб страници.

    Мишката разполага с няколко програмируеми бутона, които можете да персонализирате, използвайки софтуера Logitech Options. Той ви позволява да зададете специфични функции, преки пътища или команди.

    MX Master 3S поддържа както Bluetooth, така и USB безжична връзка. Използва безжичната технология на Logitech с честота 2,4 GHz за надеждна и без забавяне. Logi MX Master 3S има възможност да се свърже до три устройства едновременно, като позволява да превключвате между тях с натискане на бутон.

    Прецизност

    Мишката използва лазерения сензор Darkfield на Logitech, който може да проследява почти на всяка повърхност, включително стъкло. Тя осигурява високо-прецизно проследяване и има максимална чувствителност 8 000 DPI (точки на инч), която може да се регулира според предпочитанията ви.

    Издръжливост на батерията:

    MX Master 3S разполага с вградена презареждаща се батерия, която може да издържи до 70 дни с едно зареждане, в зависимост от употребата. Тя поддържа бързо зареждане, а само едната минута зареждане може да осигури до три часа използване.

    Съвместимост: Мишката е съвместима с операционните системи Windows, macOS и Linux. Може да работи с различни софтуерни приложения и поддържа Logitech Flow, което ви позволява да контролирате няколко компютъра с една мишка.

    В заключение, Logitech MX Master 3S е многофункционална мишка, която отговаря на нуждите на потребители, насочени към продуктивност и така наречените „advanced users“ , като предлага разнообразни възможности за контрол и персонализация.

    ВИДЕО:

  • Най-добрите Видео Карти за 2023 година

    Най-добрите Видео Карти за 2023 година

    Всеки запален геймър е наясно, че за да върви играта на пълна скорост, един от най-важните компоненти е външна и отлична видеокарта, която за съжаление струва повече от стандартен лаптоп или компютър, с този не до там приятен факт са запознати и хората занимаващи се с видео обработка и анимация. В тази статия класираме най-добрите видеокарти за настоящата 2023 година, като предварително правим повторно уточнение, че компонентите, които ще Видите тук най-често ще надминават границата от 2000 лв.

    NVIDIA GeForce RTX 4090

    Актуална цена за RTX 4090

    NVIDIA GeForce RTX 4090 е видеокарта за геймъри, която е лансирана на 20 септември 2022 година. Това е най-мощната видеокарта на NVIDIA и предлага огромен скок в производителността, ефективността и графиката на базата на изкуствения интелект .

    Цената на NVIDIA GeForce RTX 4090 в САЩ е $1,599 1. RTX 4090 поддържа DirectX 12 Ultimate и е създадена на базата на графичния процесор AD102.

    Техническите характеристики и тестовете на NVIDIA GeForce RTX 4090 може да намерите тук

    Техническите характеристики – NVIDIA GeForce RTX 4090:


    • Видеочипсет: NVIDIA GeForce RTX 4090

    • Честота на ядрото: 2235 МГц (2610 МГц, в режиме Boost)

    • Памет: 24 ГБ GDDR6X

    • Честота на паметта: 21000 МГц

    • Интерфейс: PCI-E 4.0

    • Консумация на енергия: 450W

    Техническите характеристики и актуална цена за NVIDIA GeForce RTX 4090 може да намерите тук:

    Gigabyte Radeon RX 7900 XTX Gaming OC 24G

    Актуална цена за Radeon RX 7900 XTX

    AMD Radeon RX 7900 XTX е видеокарта за геймъри и криейтори, лансирана на 3 ноември 2022 година . Изградена на базата на AMD RDNA™ архитектурата с технологията на чиплетите и предлага следващо поколение производителност, визуализация и ефективност при 4K резолюция и нагоре.

    Техническите характеристики на AMD Radeon RX 7900 XTX са следните:

    • Видеочипсет: Navi 31 XTX

    • Честота на ядрото: 2.5 GHz

    • Памет: 16 GB GDDR6

    • Честота на паметта: 2000 MHz

    • Интерфейс: PCI-E 4.0

    • Консумация на енергия: 350W

    AMD Radeon RX 7900 XTX е достъпна от 13 декември 2022 година и има цена от $999.99 в САЩ, £899 в Обединеното кралство и AU$1,789 в Австралия

    MSI GeForce RTX 4070 Ti VENTUS 3X

    Актуална цена за GeForce RTX 4070 Ti

    NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti е видеокарта за геймъри и криейтори, лансирана на 3 януари 2023 година. Изградена на базата на NVIDIA Ada Lovelace архитектурата и предлага бърз ray tracing, ускорен производителност от AI с DLSS 3, нови начини за създаване и много други.

    Техническите характеристики на NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti са следните:

    • Видеочипсет: AD104-400-A1

    • Честота на ядрото: 2.31 GHz (базова), 2.61 GHz (boost)

    • Памет: 12 GB GDDR6X

    • Честота на паметта: 19 Gbps

    • Интерфейс: PCI-E 4.0

    • Консумация на енергия: 285W

    NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti се предлага на цена от $800 в САЩ, за цена в България моля последвайте линка под снимката на видео картата.

    AMD Radeon RX 7900 XT

    Актуална цена за Radeon RX 7900 XT

    Radeon RX 7900 XT е видеокарта за геймъри и създатели на видеосъдържание/анимация, която е лансирана на 3 ноември 2022 година. RX 7900 XT е изградена на базата на AMD RDNA™ 3 архитектурата с технологията на чиплетите и предлага следните характеристики:

    • Видеочипсет: Navi 31 XT

    • Честота на ядрото: 2.4 GHz (базова), 2.6 GHz (boost)

    • Памет: 16 GB GDDR6

    • Честота на паметта: 18 Gbps

    • Интерфейс: PCI-E 5.0

    • Консумация на енергия: 350W

    Radeon RX 7900 XT е в състояние да предложи производителност, която може да се сравнява с тази на GeForce RTX 3090 Ti, като цената й е значително по-ниска – около $900 в САЩ, за цена в България, моля последвайте линка под снимката на продукта.

    Radeon RX 6800

    Актуална цена за Radeon RX 6800

    Radeon RX 6800 е видеокарта за геймъри и криейтъри, лансирана на 18 ноември 2020 година. RX 6800 е изградена на базата на AMD RDNA™ 2 архитектурата и предлага следните характеристики:

    • Видеочипсет: Navi 21 XL

    • Честота на ядрото: 1815 MHz (базова), 2105 MHz (boost)

    • Памет: 16 GB GDDR6

    • Честота на паметта: 16 Gbps

    • Интерфейс: PCI-E 4.0

    • Консумация на енергия: 250W

    Radeon RX 6800 е в състояние да предложи производителност, която може да се сравнява с тази на GeForce RTX 3070 Ti, като цената й е значително по-ниска – $579

    Надяваме се статията да Ви е била полезна и ще се радваме да споделите в коментарите, според Вас коя е най-добрата видеокарта за 2023 година, очакваме Ви!

  • Най-добрите гейминг лаптопи за 2024

    Най-добрите гейминг лаптопи за 2024

    Търсите най-добрия gaming laptop на най-добрата цена, в тази статия ще Ви дадем няколко предложения, които да обмислите при избор на нов лаптоп подходящ за игри и забавление с оптимално съотношение между цена и качество.

    Gaming Лаптоп Gaming Acer Nitro 5

    Актуална цена

    Насладете се на комбинация от новите високопроизводителни графични процесори от серия NVIDIA GeForce RTX 30 с процесор Intel Core i71 от 12-то поколение, за да управлявате света на игрите с най-новият и купуван лаптоп за 2024 година – Acer Nitro 5 Intel!

    Проектиран за игри от следващо поколение

    Intel Core от 12-то поколение е сред най-новите процесори, които ви позволяват да се насладите на  поточни предавания, дава ви възможност да си  чатите, редактирате, записвате и играете игри, докато извършвате много задачи без никакви прекъсвания!

    Изкуствен интелект, повишаващ производителността

     С NVIDIA DLSS видеоигрите се играят с по-бързи скорости, като същевременно се поддържа високо качество на изображението.  Променете настройките и разделителната способност на играта, за да видите още по-добри визуализации.

    Висока производителност с енергийна ефективност

     MAX-Q е акроним за технологията NVIDIA, която намалява дебелината на лаптопите, за да увеличи максимално производителността. 

    Бързи и точни резултати с перфектна картина

     Честотата на опресняване от 165Hz и времето за реакция от 3ms2 на лаптоп Acer Nitro 5 Intel, осигуряват светкавично бързи игрови сесии. Това гарантира плавно възпроизвеждане без прекъсване благодарение на скорост от 165 кадъра в секунда и 3 милисекунди между всяко изображение.  Освен това високата честота на опресняване на монитора позволява точни снимки с минимално изкривяване на изображението, когато се заснеме за част от секундата.

    Идеално охлаждане

     Този нов усъвършенстван дизайн на корпуса включва множество интелигентни допълнения към цялостната структура.  В допълнение към два вентилатора, разположени над екрана и два входа, Acer Nitro 5 Intel разполага с четири изхода и скрита коза с функция за охлаждане.  Справянето с тази допълнителна функционалност налага използването на приложението NitroSense за по-ефективна манипулация. Допълнителните контролни функции включват възможност за регулиране на скоростите на вентилатора, светлинните цветове и др.

    Невероятно богато аудио

     Благодарение на двойните 2W високоговорители с DTS:X Ultra, аудиото, предавано през вашето устройство, е по-ясно и прецизно.  DTS:X Ultra доставя 3D звук чрез 360-градусово аудио изживяване, което осигурява предимство пред другите плейъри.

    По-добро управление

    Добавете емоция с 4-зоновата RGB клавиатура и управлявайте скритите функции на вашия лаптоп със специалните клавиши NitroSense. WASD и клавишите със стрелки също са подчертани за по-лесна видимост по време на напрегнати игри.

    Актуална цена и оферти за различни конфигурации на Acern Nitro 5 , гейминг лаптопи може да видите тук:

    Актуални цени и Офети за Acer Nitro 5

    Gaming Лаптоп Lenovo Legion 5i Gen 7

    Актуална Цена

     Лаптопът Legion 5i Gen 7 е проектиран за игри с висока мощност и други функции.  Той разполага с графика NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti и процесори Intel Core от 12-то поколение.  Разполага с 15 инчов WQHD екран със 165 кадъра в секунда и е проектиран да бъде възможно най-тънък и лек. Насладете се на екстрите, които ще ви предложи най-продавания за 2024 година лаптоп!

    Висококачествени игри на настолния ви компютър с процесор Intel

     Процесор Intel Core от 12-то поколение осигурява безпроблемно изживяване за игри, запис, редактиране и стрийминг.  Това ви позволява да записвате, стриймвате и редактирате без забавяне, благодарение на Intel Turbo Boost и Thread Director. 

    Представяне на най-високо за всеки  геймър и творец

    Този лаптоп разполага с най-новата графична технология като ядра за трасиране на лъчи, тензорни ядра и стрийминг мултипроцесори, както и с AI-настроени DLSS. Те са леки и тънки, което ги прави чудесни за използване.  Най-новите графични процесори дават на потребителите възможността да рисуват най-реалистичните графики и да се представят на най-високо ниво.

    Насладете се на над 100 висококачествени игри с Game Pass

     Вашият нов лаптоп Lenovo Legion се предлага с три месеца Xbox Game Pass, включително поддръжка на EA Pay.  Има над 100 игри, които можете да играете, включително постоянно нови версии.  Просто изтеглете и играйте игри безпроблемно без прекъсване или играйте игри за конзола Xbox през облака със свързан контролер.

    Игра с финес

    Legion 5i Gen 7  се предлага в елегантно алуминиево-магнезиево шаси. Създаден е за път, с противоударни панти и прорез над I/O портовете за предотвратяване на счупвания на конекторите. Освен това неговата уеб камера разполага с функция e-Shutter, която осигурява поверителност с едно натискане на превключвател. Може да изведе кадри с FHD резолюция.

    Повече охлаждане

     По-тънките вентилатори освобождават въздух при по-висока температура, движейки въздуха със 140% повече мощност от преди.  Оловната зона на корпуса е разширена, за да включва четири топлинни тръби, което увеличава мощността и намалява температурното прегряване. 

    Насладете се на повече смарт игри  Lenovo Legion AI Engine осигурява максимална производителност благодарение на усъвършенствания си интелект и софтуерни иновации.  Той автоматично конфигурира персонализирани профили за популярни игри, които работят с висока честота на кадрите, като същевременно използва неизползвана мощност на процесора.

    Актуална цена и оферти за различни конфигурации на 7-ма генерация Laptop Lenovo Legion, може да видите тук:

    Lenovo Legion Gen 7

    Gaming Лаптоп Razer Blade 14″

    Най-новият лаптоп за игри на Razer съчетава мощността на процесорите AMD Ryzen 9 6900HX, графиката NVIDIA GeForce RTX Ti и 4800MHz DDR5 памет.  Това позволява на Razer Blade 14 да бъде един от най-мощните 14-инчови лаптопи на пазара.  Неговата мощност и преносимост го правят най-добрият лаптоп за геймъри, търсещи безкомпромисна производителност.

    6900HX AMD Ryzen 9 дава супер мощ на процесора

     Новият Razer Blade 14 идва с AMD Ryzen 6900HX 6nm процесор, който осигурява невероятна производителност при играене.  Освен това 6900HX поддържа лаптопа охладен за дълго по време на игри.  Освен това батерията му издържа дълго време – чудесно за използване в движение.

    Подобрена производителност чрез използване на изкуствен интелект

     Използвайки NVIDIA DLSS, игрите се играят много по-бързо, като същевременно се поддържа почти перфектно качество на изображението.  Регулирайте графичните настройки и разделителната способност на монитора, за да видите още по-добри изображения.

    Повишено усещане за присъствие в сцените

    Ray tracing на Razer Blade 14 използва усъвършенствани алгоритми, за да създаде най-реалистичните и завладяващи визуални ефекти за любителите на игри и зрителите на филми. 

    NVIDIA STUDIO увеличава вашите идеи експоненциално

     Лаптопите NVIDIA Studio идват с предварително конфигуриран хардуер, който се възползва напълно от вече инсталирания софтуер.  Тези лаптопи са предназначени за творци и са тествани да работят безпроблемно дори в най-взискателните творчески работни процеси. Системите NVIDIA Studio разполагат с най-модерните графични процесори в света, серията NVIDIA GeForce RTX 40, предоставящи най-висококачествена цифрова графика в любимите ви творчески приложения. Предварително инсталираните драйвери на NVIDIA Studio са щателно тествани спрямо най-добрия творчески софтуер, за да се осигури максимална стабилност. Завършете проектите си за рекордно кратко време със системите NVIDIA Studio.

    Парната камера повишава ефективността на системата за течно охлаждане

     Производителността на Razer Blade 14 е невероятна благодарение на тънкия дизайн и усъвършенстваните топлинни материали.  Той има система за охлаждане с парна камера, която използва разсейване на топлината на базата на течности, което максимизира термичния му праг.  Това му позволява да работи тихо и ефективно да разсейва топлината с минимален шум от вентилатора.  Освен това има компоненти от сървърен клас и термични блокери с високо съдържание на наночастици, за да повиши още повече термичния си праг.

    Актуална цена и оферти за различни конфигурации Razer Blade 14, може да видите тук:

    Razer Blade 14 -Цени и оферти

    Лаптоп ROG Flow X13 GV301

    Новият ROG Flow X13 2-в-1 прави игрите с Windows 10 с високи обороти по-гъвкави или по-мобилни. Правете повече в движение с най-новия процесор Ryzen 9 5980HS и графика GeForce GTX. Допълнителният XG Mobile eGPU подобрява графиката със силата на графичните карти GeForce RTX, до серия 3080. Пренесете игрите си на следващото ниво с избор от 4K UHD или 120 Hz FHD дисплей. Модернизираният модел Supernova Edition се откроява със своята смела табелка с логото ROG. Където и да ви отведе творческият ви порив, следвайте го с най-търсеният за 2024 година лаптоп – ROG Flow X13 GV301!

    По-бързо, по-свободно, по-гъвкаво действие

    ROG XG Mobile предефинира концепцията за външна графика, съчетавайки производителност и гъвкавост с истинска преносимост. Въпреки че е само 6% от размера на стандартна външна графична карта, устройството разполага с мощност до GeForce RTX 3080, усилена до 1810 MHz при 150 W с ROG Boost. Неговият уникален интерфейс се стреми да избегне често срещани причини за забавяне и предоставя специални скорости на предаване за вградени I/O хъбове. Вграденият адаптер захранва външни графични карти и лаптопи, така че можете да пътувате с възможно най-малко багаж.

    Победи прегряването

    Подобреното охлаждане на парната камера поддържа оптимална графична производителност на ROG XG Mobile. В персонализирания  дизайн на ROG Flow X13 GV301, контактната площ с радиатора е увеличена с 54% в сравнение със стандартните конфигурации на топлинни тръби, осигурявайки по-бърз пренос на топлина и освобождавайки повече пространство за въздушен поток. В съчетание с пестящия място изправен дизайн на XG Mobile, оптимизираната за въздушен поток охладителна система осигурява повече мощност в ултракомпактен корпус. Това цялостно охлаждане дава възможност за по-мощна и трайна производителност.

    Разширете хоризонтите си  Дисплеят на лаптоп ROG Flow X13 GV301 може да бъде персонализиран за фина настройка на резултатите за различни задачи.  С 4K разделителна способност и 120 Hz FHD опция можете да гледате Ultra HD детайли с изключителна прецизност.  Или можете да използвате опцията FHD резолюция и без пропускане на кадри, за да играете игри без забавяне или накъсване на картината. И двата разтегателни дисплея поддържат функционалност за докосване и стил, за да създадат възможност за по-гъвкаво и лесно за използване визуално изживяване.

    Актуална цена и оферти за различни конфигурации Asus ROG Flow X13 GV301, може да видите тук:

    Asus ROG Flow X13 -Цени и оферти

    Victus by HP Laptop 16-e0011nu (5S4G8EA)

    16,1-инчовият лаптоп за игри Victus на HP се предлага напълно оборудван с всичко от което имате нужда.  Той разполага с процесор AMD 1 и мощна графика, заедно с по-ефективна охладителна система.  Също така включва OMEN Gaming Hub, дисплей с висока разделителна способност и бърза функционалност. Насладете се на този истински мощен гейминг лаптоп, най-търсен и купуван за 2024 година!

    Възможност за по-продължителни игри

    Охлаждащата система 5 не позволява прегряване при по-дълго стоене на компютъра и играене на игри, така че няма да се притеснявате дали лаптопът ви няма да забие. Насладете се на повече време в игри, които не прекъсват, при бърза честота на опресняване и супер ярко визуално изживяване.

    OMEN Gaming Hub за допълнителна функционалност

    С много възможности за персонализиране на изживяването ви – от контрол на най-малкото движение до опции за  осветление – този лаптоп е идеален за всяка игра!

    Променете гледната си точка с нова перспектива

     Windows 11 обединява креативността и релаксацията чрез ново изживяване.  Той съчетава и двете по начин, който ви позволява да следвате това, което желаете да правите.  Новото меню „Старт“ е голяма част от Windows 11, то  е напълно преработено и включва много други нови функции като нови начини за свързване с вашите приятели, четене на новини, игри и търсене на интересно съдържание.

    Мобилен процесор от серията AMD 5000 H с висока мощност на обработка

     С новия мобилен процесор AMD Ryzen 5 5000 H  на HP Laptop от Victus, можете да се радвате на ултра тънък и лек лаптоп за игри с изключителен живот на батерията. 

    144Hz FHD дисплей против отблясъци

    Комбинирането на 1080p Full High Definition дисплей с честота на опресняване от 144 Hz елиминира остатъчните изображения и забавянето от игрите.

    HP Fast Charge с нова скорост на зареждане на мобилни устройства

     Някои хора не са търпеливи, когато батерията на лаптопа им падне.  Ако батерията е изтощена, не би си струвало да чакате часове за зареждане.  Вместо това просто изключете устройството и го оставете да се зарежда за около 30 минути, това ще увеличи заряда на батерията с 50%.

    Качество на видео разговори  Ъгълът на видимост от 88° ви позволява да провеждате видео разговори с приятели или семейство с високо качество. 

    Актуална цена и оферти за различни конфигурации HP Victus 5S4G8EA, може да видите тук:

    HP Victus -Цени и оферти

    Gaming Лаптоп MSI Katana GF66 11UG

    С най-новото 11-то поколение Intel® Core™ i7 процесори и захранвани от NVIDIA® GeForce RTX™ 30 серия графики, Katana GF66 е оптимизиран да разгърне истинската си производителност по време на игра. Новият Katana GF66 е изграден с  изящна тънка  изработка. Серията Katana GF е мощна като японски меч и е оптимизирана за осигуряване на производителност в реалния свят по време на игри. Katana GF66 работи с върхова производителност и разполага с клавиатура с изключително червено осветление, за да ви накара да се откроите на бойното поле. Просто не го пропускайте а си купете най-търсения за 2024 година лаптоп, с който да се насладите на качествени игри!

    Мощна производителност, с  помощта на която да играете по-дълго

    Оборудва най-новия процесор Intel® Core™ i7 от 11-то поколение, има до 40% подобрения в производителността спрямо предишното. Постигнете по-голяма мощност на видеоигрите с този 8-ядрен процесор, поддържащ до 4,6 GHz двуядрена честота, за да увеличите максимално ефективността при игра с неговата многозадачна работа и продуктивност.

    GEFORCE RTX серия 30 – за пълна ефективност

    Графичните процесори от серия GeForce RTX™ 30 осигуряват най-добрата производителност за геймъри и творци. Те се захранват от Ampere — 2-ро поколение RTX архитектура на NVIDIA с стрийминг мултипроцесори за най-реалистичната графика с проследяване на лъчи и най-съвременни AI функции. Ray Tracing позволява най-реалистичните и завладяващи графики и работи бързо с второ поколение RT ядра.

    Революционно охлаждане за игри от следващо поколение

    Специално решение за охлаждане на CPU и GPU с до 6 радиатора. Чрез увеличаване на вътрешния диаметър на топлинната тръба и използване на ексклузивната термична паста на MSI, максималната производителност е гарантирана в екстремни игри.

    Дизайн, вдъхновен от Katana

     Това е една от върховите прояви на майсторството. Произходът на Katana може да бъде проследен назад до 4-ти до 6-ти век от н.е. и е въведен в Китай и Корея. Оттогава съществува уникален, зрял и сложен метод за правене на ножове, разработван в продължение на векове. Katana не се оценява само от духовната философия, но също така широко считано за високо ниво на художествена сфера. Katana  може да се опише като произведение на превъзходно майсторство със своята функционалност с елегантен и минималистичен дизайн.

    Актуална цена и оферти за различни конфигурации за геймърски лаптоп MSI GF66 11UG, може да видите тук:

    MSI GF66 11UG -Цени и оферти

  • Вентилатор VENTO PRO 120 PWM

    Вентилатор VENTO PRO 120 PWM

    На 10 Номеври 2020 бе предсставен XPG VENTO PRO 120 PWM. Проектиран в сътрудничество с Nidec, XPG VENTO PRO 120 PWM е персонализиран за взискателните геймъри и компютърни ентусиасти, които търсят най-доброто охлаждане на компютъра.

    Базиран на известния дизайн на вентилатора на Gide Typhoon на Nidec, XPG VENTO PRO 120 PWM има високо статично налягане до 3,15 mm H₂O и може да изтегли до 75 CFM въздушен поток, който да циркулира в шасито, което го прави идеален вентилатор за всмукване или изпускане на въздух в допълнение към системите за водно охлаждане.

    „Поздравяваме XPG за пускането на VENTO PRO 120 PWM и сме доволни, че дизайнът на нашия вентилатор е част от него“, каза Масаюки Мори, президент и главен изпълнителен директор в Nidec. „Заедно с невероятните възможности за охлаждане на нашия вентилатор Gentle Typhoon, ние вярваме, че геймърите и всички останали ще се насладят на екстремната производителност, предлагана от XPG VENTO PRO 120 PWM.“

    XPG VENTO PRO 120 PWM включва и 4-пинов конектор, поддържащ Pulse Width Modulation (PWM), за динамично регулиране на скоростта на вентилатора чрез софтуерен контрол на дънната платка за плавно преминаване на скоростта. За удобство и подобрено модифициране, множество PWM VENTO PRO 120 могат да бъдат свързани, за да работят като едно цяло.

    XPG VENTO PRO 120 PWM е оборудван с високо прецизни японски двойни лагери, което му позволява да издържа на тежки товари и да издържа на високи температури. Лагерите осигуряват повече тишина. Витлото на вентилатора е щателно проектирано да намали досадните шумове на вентилатора до по-изискан „вибрационен тон“, по-подходящ за човешкото ухо. Допълнителни антивибрационни гумени подложки допълнително овлажняват шума до 28 dBA по време на максимално високоскоростно завъртане от 2150 об/мин. Нещо повече, иновативеният дизайн на мотора на вентилатора и механизма за поддръжка на двигателя, който използва структура за намаляване на двойните вибрации, допълнително намалява вибрациите.

    Вентилаторът има MTTF (средно време до отказ) 250 000 часа при 25 ℃ околна среда или 60 000 часа при 60 ℃, идеално за сгради с ограничено пространство с по-високи вътрешни температури.

    XPG VENTO 120 PRO PWM се предлага с изключително дълга 5-годишна гаранция за допълнително спокойствие.

  • ADATA представя SE770G SSD с RGB

    ADATA представя SE770G SSD с RGB

    представя ADATA  SE770G RGB външен твърд диск (SSD). Управляемостта на производителността на SE770G разполага с  USB3.2 Gen 2 и свързаност Type-C, скорости на четене/запис до 1000/800 MB/s и обширен панел с RGB осветление.

    Смели и брилянтни

    SE770G не е стандартният и скучен външен SSD. С просторният си RGB панел, той ще освети работното ви място у дома и в движение с ефектният си външен вид. В миналото външните SSD дискове бяха изтласкани в сянка, докато други украсени с RGB периферни устройства бяха в центъра на вниманието на настолните компютри на хората. С SE700G сега е време външните SSD дискове да заблестят.

    Скорост

    С USB 3.2 Gen 2, SE770G осигурява скорости на четене/запис до 1000/800 MB/s, което е до 12,5 пъти по-бързо от традиционните външни твърди дискове. Това означава, че може да прехвърли 10GB 4K видео файл само за 20 секунди. SE770G също така има USB Type-C свързаност, което означава безпроблемно включване, благодарение на симетричния си дизайн на конектора, който влиза правилно за първи път, всеки път, независимо от ориентацията.

    Освен общата производителност, и геймърите ще оценят  SE770G. В допълнение към стилистичното си RGB осветление, той може да бъде свързан с конзоли за игра за разширено съхранение и по-бързо време за зареждане на играта.

    Няма да имате проблем със съвместимостта на този диск и Вашата Операционна Система.

    SE770G поддържа Android, macOS и Windows. Потребителите могат да се наслаждават на своите видеоклипове, снимки, музика и всичко останало по всяко време и лесно да ги споделят на множество устройства. За спокойствие на потребителите, ADATA SE770G се предлага с 3-годишна гаранция.

  • Овърклокнаха XPG SPECTRIX D50 Xtreme до 5300 MT/s

    Овърклокнаха XPG SPECTRIX D50 Xtreme до 5300 MT/s

    ADATA Technology представи XPG Overclocking Lab (XOCL) – овърклок на модул паметта SPECTRIX D50 Xtreme RGB DDR4 до честота от 5300 MT/s, давайки на геймърите нова базова линия за производителност. Пробивът беше постигнат с дънната платка MSI MEG B550 Unify X с AMD Ryzen ™ 7 PRO 4750G процесор.

    Произведен само с най-висококачествените чипове и печатни платки, SPECTRIX D50 Xtreme предлага отлична стабилност, надеждност и производителност и поддържа най-новите платформи Intel и AMD. SPECTRIX D50 Xtreme разполага с елегантен и солидно конструиран метален радиатор, украсен с геометрични линии и триъгълна RGB светлинна лента, която идеално пасва на цялостния дизайн на модула. Нещо повече, в съответствие с лимитираната серия, SPECTRIX D50 Xtreme се предлага в специална опаковка, която се отличава с лъскава външност и първокласна кутия.

    SPECTRIX D50 Xtreme има пълна съвместимост с XMP 2.0, за да направи овърклок без усилие, когато е инсталиран на компютри, които също поддържат XMP 2.0. Поддръжката на XMP 2.0 означава, че потребителите имат повече начини за достъп до овърклок на паметта, включително директно от операционната система, вместо чрез по-сложни настройки на BIOS.

  • Ревю и Тест на Външен SSD Adata SE760

    Ревю и Тест на Външен SSD Adata SE760

    Днес ще разгледаме външен SSD на Adata модел SE760.

    Още с отварянето на кутията прави впечатление елегантният дизайн и компактните размери на усторйството. Размерите му са 12.2 см в дължина, 1.4 см делбелина и 4.4 см в широчина, тежи само 95 гр, което го прави изключително мобилен.

    С първото хващане ще усетите металния корпус на диска, който прибавя още един плюс към дизайна.

    Това е SSD и за разлика от обикновените Hard Discs, няма въртящи се елементи и освен че е много по-бърз, то той дава още едно основно предимство – при евентуално изпускане, рискът от компрометиране на информацията, която сте качили на диска, е много по-малък.

    Липсата на въртящи се елементи, води до липса и на какъвто и да е шум, когато компютърът чете от SSD.

    Моделът SE760 се предлага в 3 варианта – 256, 512 GB и 1 TB. При нас е 512 GB вариант, който е повече от достатъчен за един нормален потребител.

    Дискът е с интерфейс USB 3.2 Gen2 Type-C, а в кутията ще намерите 2 кабела: USB Type-C към Type-C и USB Type-C към обекновен USB от тип A. (това е портът, който има на всеки компютър или лаптоп). Новите телефони използват USB Type-C, което прави връзката с този диск и вашия нов телефон безпроблемна.

    Скорост и сравнение между SSD SE760 и външен HDD

    Скоростта на SSD не зависи само от самите устройства, а и от вашия компютър, телефон или телевизор към който го свързвате. Ако вашият компютър поддържа USB 3.2 втора генерация, то с този диск може да достигнете скорост от 1000 MB за секунда, което означава, че само за 8 секунди ще може да качите филм с големина от 8 GB. А за по-малко от 10 минути целият Ви диск ще е пълен с информация!

    Разбира се скоростта се определя не само от хардуерните възможности на компютъра Ви, но и от това какво качвате. Ако качвате папка с множество файлове, то това също би забавило процеса.

    Нека видим как се представи този диск, с теста, който извършихме на стандартен лаптоп с USB 3.0, което разбира се няма как да достигне 1000 MB за секунда, които бихме могли да достигнем с 3.2 в идеалния вариант, тъй като има значение и останалата конфигурация на компютъра:

    Папка състояща се от 7 файла с общ размер 4.33 GB се прехвърли за 15 секунди, като достигнахме скорост от малко над 300 mb/s:

    Същата папка, прехвърлихме и на обикновен външен HDD, като там скороста беше около 100 mb/s – три пъти по-бавно, за общо време от 41 секунди:

    Както виждате, когато прехвърляме големи файлове, които са малки на брой, става изключително бързо, но ако планувате да прехвърлите голям брой файлове, то тогава значение има не само външният диск, а и много други фактори.

    Ако искате да правите реален back up на всичките си файлове, тогава картинката е много по-рзлична, ето защо ще натоварим и двата външни диска с 120 000 файла с общ размер от 27.3 GB.

    Adata SE760 се справи за 16 минути:

    Външният HDD се справи за двойно повече време – 34 минути:

    Като тук отново правим уточнението, че ако компютърът поддържа USB 3.2 Втора генерация, то разликата ще е много по-значителна.

    Заключение

    Adata SE760 е отличен избор за външен SSD, с малки размери и елегантен дизайн. С него ще може да носите винаги нужната Ви информация в джоба.

    Ако сте от по-педантичните хора, които правят често back up на файловете си, определено ще оцените бързината на това устройство.

    Сравнен с обикновен външен HDD, освен безспорните предимства и бързина на SSD, трябва да вземете предвид и предимството на мобилността – освен по-малките размери, SSD дисковете нямат въртящи се елементи и минимизират риска от компрометиране на информацията при евентуално изпускане, което не е изключено – все пак външните дискове са създадени за да бъдат винаги с Вас.